Keman fiyatları,Keman,Violin,Keman çalma,Keman kursu,Keman notaları
4 years önce bakkalgrup tarafından yazıldı, kez görüntülendi ve 1 yorum yapıldı.

Nota ve Anahtarlar

Nota: Porte üzerinde yazıldığı çizgi ya da aralığa ve şekillerine göre farklı isimler alan notalar, müzikte karşılık geldiği sesin uzunluğu ve temel frekansını göstermeye yarayan araçlardır.

 

Do   Re    Mi   Fa   Sol   La  Si    Do

Porte: 5çizgi ve çizgiler arasında kalan 4 aralıktan oluşan notaların üzerine yazıldığı şekle verilen isimdir. Porte üzerindeki her çizgi ve boşluğun, piyanoda bir beyaz tuş karşılığı vardır.

Müzik yazısı olan notaların, Latin harflerinde A ve G harfleri arasında birer karşılıkları bulunur: Do:C, Re:D, Mi:E, Fa:F, Sol:G, La:A, Si:B.

Anahtar: Portenin başına koyulan; notaların isimlendirilmesi ve okunabilmesini sağlayan işaretlerdir. Tiz ve Bas Nota Anahtarları müzik eserlerinde sık sık kullanılmaktadır.

Sol Anahtarı: Diğer isimleri Tiz Nota Anahtarı ve G Anahtarıdır. Portenin ikinci çizgisinden başlar. Sol anahtarı, ince sesleri göstermeye yarar.

Sol notasının karşılığı olan G den başlar. Bütün notalar yerleştirilip yeniden G’ye gelindiğinde portede nota yazılabilecek alan bitmiştir. Porte dışına çizilen ek çizgiler ile bu durum çözülür.

Fa Anahtarı: Bir diğer adlandırılışı da Bas Nota Anahtarıdır. Fa anahtarı portede 3 veya 4. çizgiden başlar. Kalın sesleri göstermekte kullanılan bu anahtarda, piyanoda sol el eşlikleri ile kontrbas ve viyolonsel partisyonları yazılır. Fa anahtarında notalar F’ye (fa notasına) göre dizilir.

Büyük porte, diğer adıyla teorik porte 11 çizgiden oluşur. Ortadaki çizgi kaldırıldığında iki porte elde edilir.

Şekilde kırmızı ile gösterilen c notası, büyük portede orta çizgiye karşılık gelir ve “Orta C” olarak isimlendirilmiştir.

Do Anahtarı: Portenin 1., 2., 3. ve 4. çizgilerinden başlayarak yazılan dört türü bulunan bu anahtarın ortasındaki birleşim yerindeki çizgiye DO notası yazılır. Diğer notalar da bu notaya göre dizilir.

 • Facebook
 • Twitter
 • Delicious
 • LinkedIn
 • StumbleUpon
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS

Yazar : bakkalgrup
Benzer Yazılar
müzikbilgisi
Akorlar Akor, aynı anda duyulan iki ya da daha fazla sese verilen isimdir.  Akor ve akort kavramı benzeyen isimleri nedeniyle birbirine karıştırılmamalıdır. Akor ve akort birbirinden ayrı konulardır. Beşli Akorlar Kök beşli akorlar bir kök ses, onun üçlüsü ve beşlisi ile...
Yorumlar
 1. Argun Erişçi says:

  selam,
  akorun tanımıyla alakalı küçük bir uyarım olacaktı (acizane) akor olabilmesi için en az üç sese ihtiyacımız var…2 sesin aynı anda duyurulmasına armonik aralık,ardışık duyurulmasına ise melodik aralık deriz…
  saygı ve sevgilerimle
  argun erişçiBu sitede yayınlanan yazılar kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.Tüm hakları saklıdır.
Tema : Sipsi v1
You might also likeclose
Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.
Email
Print