Keman fiyatları,Keman,Violin,Keman çalma,Keman kursu,Keman notaları
4 years önce bakkalgrup tarafından yazıldı, kez görüntülendi ve hiç yorum yapılmadı.

Majör Dizi

Majör Dizi

En basit majör dizi, kalın do’dan ince do’ya kadar olan seslerin arıza vermeden sıralanmasıyla oluşturulur. Majör dizilerde tam-yarım aralıkların özel sıralanışından ötürü, majör kelimesi “büyük” anlamında kullanılmaktadır. Diziyi oluşturan birinci ses olan “do”dur.    Birinci ses ile üçüncü ses olan “mi” arasında iki tam ses bulunmaktadır. Bu dizinin temel aralığı olan  “üçlü aralık” diziyi oluşturan birinci ve üçüncü sesler arasında olan aralıktır. Eğer bu dizide olduğu gibi aralarında iki tam ses bulunuyorsa, “majör (büyük) üçlü” adını almaktadır. (Tam ve yarım aralık konusunda da anlatıldığı üzere, do ve re arasında bir ses, re ve mi arasında bir ses, yani do ve mi arasında iki tam ses olduğunu bulunmaktadır.) Aşağıdaki porte üzerindeki dizide tam aralıklar T ile yarım aralıklar Y harfleri  ile gösterilmiştir.

Dizideki tam ve yarım aralıkların sıralanmasına dikkat edecek olursak, sesler arasında baştan itibaren sırasıyla 2 tam, 1 yarım, 3 tam, 1 yarım aralık bulunduğunu görürüz. Bu da bize aslında “majör” dizileri oluşturmada kullanılan temel aralıkları verir.

Başka bir sesten başlayarak majör dizi oluşturmayı deneyelim. “Sol” sesinden başlayıp, aynı aralıklara göre majör dizi oluşturmayı denersek:

Yukarıdaki portede bulunan diziyi, majör dizide aralıkların sıralanışına göre incelediğimiz zaman, son iki aralığa kadar “2 tam 1 yarım, 3 tam 1 yarım” sıralanışına uygun olduğunu görürüz. Dizinin sondan ikinci aralığında, tam aralık bulunur. Oysa burada, mi-fa sesleri kullanılmıştır ve mi-fa arasında yarım aralık bulunmaktadır. Aynı şekilde fa ve sol sesleri arasında da tam aralık bulunur. Ancak diziye göre istenen yarım aralık olduğuna göre, bu aralıkları dizide istenen hale getirmek için ilk önce mi-fa sesleri arasındaki yarım aralığı tam aralığa çıkarmamız gerekir. Eğer “fa” sesini yarım perde tizleştirirsek(inceltirsek), mi-fa arasındaki yarım aralığa bir yarım daha ekler ve böylece onu tam aralık haline getirmiş oluruz. Yarım perde tizleşen(incelen) “fa” sesi, “mi” sesinden uzaklaşacak, dolayısıyla aralarındaki aralık artarak tam perdeye dönüşecektir.) “Fa” ya diyez koyarak bu sesi yarım perde tizleştirebiliriz. Böylece mi-fa# arası tam ses, fa#-sol arası ise yarım ses sayılacağı için, dizi doğru bir şekilde tamamlanmış, istenilen hale getirilmiş olur. Aşağıdaki örnekte gösterilmiştir.

Aşağıdaki örnekte “la” sesinden başlayıp yeni bir majör dizi oluşturmayı deneyelim.

Burada da, diziyi majör dizi haline getirebilmek için, gerekli yerlere (do, fa ve sol notalarına) diyezler koyulmuştur. Bir majör dizi aynı zamanda “majör gam”dır. Belirli aralıklarla dizilmiş ve genellikle sekiz sesten oluşan diziye Gam adı verilir. Bir önceki cümlede yapılan tanıma ve bu konuda anlatılanlara göre kurduğumuz her majör dizi, aslında bir majör gamdır.

Dizideki her sese (dereceye) ayrı bir isim verilir. Dizinin ilk sesine her zaman “eksen (temel) ” ses ismi verilir. Dizinin beşinci sesi “çeken (dominant)” sestir. Dizinin yedinci derecesi ise “yeden (sansibl)” sesi olarak adlandırılmaktadır ve bu ses genellikle yarım perde tizleşerek eksene çıkmaktadır.

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Yazar : bakkalgrup
Benzer Yazılar
Yorumlar


Bu sitede yayınlanan yazılar kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.Tüm hakları saklıdır.
Tema : Sipsi v1
You might also likeclose
Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.
Email
Print