Keman fiyatları,Keman,Violin,Keman çalma,Keman kursu,Keman notaları
4 years önce bakkalgrup tarafından yazıldı, kez görüntülendi ve hiç yorum yapılmadı.

Keman Akordu

Keman Akordu

Keman tellerini akort etmek için bir akort aleti kullanabilir; internette bulunan akort programlarından faydalanabilir ya da cep telefonunuza önceden doğru akort edilmiş bir kemanın her teline ait sesi sırayla kaydederek, ihtiyaç duyduğunuzda kemanınızı akort etmek için dinleyebilirsiniz.

Eğer akort programı kullanmayı tercih edecekseniz, bilgisayarınıza bağlayacağınız bir mikrofon temin etmeniz gereklidir.

Tuner denilen elektronik akort cihazlarında notaları temsil eden harflere göre akort yapılır ve hassas ayar yapmak için fix denilen ince ayar burguları kullanılır.

Doğru akortlu bir kemanın tellerinin sesini kaydettiğinizde, akort cihazı işlevini sizin kulaklarınız görmüş olur. Kayıtlı sesi dinlerken aynı zamanda kemanınızın tellerini burgulardan sıkıp gevşeterek doğru tonu elde etmeye çalışır; böylece akordu tamamlarsınız. Bu işlem, pratik bir işlem olup, telefondan başka bir cihaza ihtiyaç duyulmaması açısından da her yerde rahatlıkla uygulanabilir.

Keman Akort Sistemi

         Batı Müziği ve Orkestrayla İcra Edilen Klasik Müzik İçin Keman Akordu

Kemanda, kalın telden ince tele doğru yani petsen tize Sol-Re-La-Mi şeklinde akort yapılır.

         Türk Müziği’nde Keman Akordu

Türk müziğinde de pesten tize yani kalın telden inceye (üstten alta) doğru Sol-Re-La-Mi veya daha çok tercih edilen Sol-Re-La-Re şeklinde akort yapılır. Türk müziğinde notaların ses karşılığı batı müziğinden farklıdır. Teller Sol-Re-La-Mi diziliminde akort edilirse Türk müziğinde bu akort, Do-Sol-Re-La’ ya karşılık gelir. Sol-Re-La-Re diziliminde yapılan akordun karşılığı ise Do-Sol-Re-Sol şeklindedir.

Eğer elektronik akort aleti kullanıyor ve Türk Müziği ile ilgileniyor iseniz akort cihazı üzerinde parantez içindeki kırmızıyla gösterilen harfleri dikkate almanız gereklidir. Burada dikkat edilecek nokta, do sesinin harf karşılığı C olmasına rağmen keman teli aynı oktavda C yani do sesine kadar çıkamamakta ve genellikle kopmaktadır. Aynı durum diğer teller içinde geçerlidir.

Türk müziğinde bazı keman icra eden kişiler La telini ince sol düzeninde kullanmaktadır.  Bu durumun nedenlerinden biri, geçmişte Avrupa’dan gelen kemanlarda beş esas, bir ahenk altı tel olduğu ve altıncı telin ince sol olarak akort edilmesidir. Neden olabilecek bir başka konu ise Rebab ve ud gibi çalgıların akorduna benzetmek için bu sistemin tercih edildiğidir. Çok tercih edilen bir yöntem olmadığı gibi, La akort Türk musiki icralarında çiğ kalmakla ve bazı makamlar transpoze edildiğinde çalımda zorluklar oluşmaktadır

Kemanın telleri kalından inceye SOL – RE – LA – Mİ akort dizilimindedir. Akort programları batı müziğine göre yapılmıştır. Notaların sembolize edildiği harfler aşağıdaki gibidir:

LA      A  
Sİ       B
DO     C
RE      D
Mİ       E
FA       F
SOL   G

Kemanınızda en kalın tel olan SOL teli çaldığınız zaman elektronik akort cihazında (C değil) G harfini görmeniz gerekir.

 

tel G1. parmak La
2. parmak Si
3. parmak Do
4. parmak Re2.tel D1. parmak Mi
2. parmak Fa
3. parmak Sol
4. parmak La

3. tel A

1. parmak Si
2. parmak Do
3. parmak Re
4. parmak Mi

4. tel E

1. parmak Fa
2. parmak Sol
3. parmak La
4. parmak Si

akord aleti, akord tuner, akort tuner, keman, keman akord, keman akordu, keman akort, violin

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Yazar : bakkalgrup
Benzer Yazılar
Yorumlar


Bu sitede yayınlanan yazılar kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.Tüm hakları saklıdır.
Tema : Sipsi v1
You might also likeclose
Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.
Email
Print